Backlink paketleri, SEO çalışmalarının dış SEO (off page SEO) kısmını oluşturur ve sitelerin arama motorlarında öne çıkmasını sağlar. Ayrıca sitelerin otorite kazanmasına da katkı verir. Sağlamış olduğu yararlardan dolayı backlinkler, SEO çalışmalarının temel unsurlarından biri olarak kabul edilir.

Backlink Nedir?

Backlink; geri bağlantı ve dış bağlantı gibi anlamlara gelen bir kavramdır. Web dünyasında ise bu kavram, siteye gelen dış linkleri (bağlantıları) ifade eder. Gelen bağlantılar, arama motorlarının o siteye daha fazla önem vermesini ve sıralamada yukarı çıkarmasını sağlar.  Backlinkler, aynı zamanda arama motorları açısından ilgili siteyle alakalı bir referans olarak da kabul edilebilir.

Backlinkler, sitenin ziyaretçileri tarafından organik bir şekilde oluşturulabilir. Bu şekilde oluşturulan backlinkler etkili sonuç verdiği gibi ekstra bir maliyet de gerektirmez. Ancak kullanıcıların bu şekilde geri bağlantı oluşturması, çoğunlukla sitenin belli bir otoriteye ulaşmasından sonra gerçekleşir. Dolayısıyla site sahiplerinin bu noktada backlink paketleri alması ve geri bağlantılar oluşturması, en mantıklı yöntem olacaktır.

image

Backlinklerin SEO’ya olan olumlu etkileri bilinen bir durumdur. Ancak bütün geri bağlantıların aynı etkiyi yapmadığı, spam olmayan kaliteli dış bağlantıların istenen sonucu verdiği unutulmamalıdır. Kalitesiz ve arama motorları tarafından spam olarak algılanan web sitelerinden alınan geri bağlantılar, siteleri olumsuz olarak etkiler.

Backlink Paketi Nedir?

Backlink paketi, arama motorları sıralamasında yükselmek ve site otoritesini artırmak için alınan geri bağlantılardır. Bu paketler, çoğunlukla birden fazla geri bağlantıdan oluşur. Özel olarak hazırlana paketler, bir backlink ağı olarak nitelendirilebilir.

Arama motorları açısından değerli sitelerin toplandığı paketler, doğru zamanda alındığında yüksek etki yapar. Hedef anahtar kelime başta olmak üzere tüm anahtar kelimelerde sitenin yükselmesini sağlar ve siteye otorite kazandırır. Otorite kazanan bir site için sıralama almak ve ilk sayfaya yükselmek çok daha kolaydır.

Backlink Paketleri Neden Gereklidir?

Arama motorları tarafından anahtar kelimelerde sıralama oluşturulurken çok sayıda kriter dikkate alınır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de backlinklerdir. Çünkü arama motorlarının gözünde backlinkler, kullanıcıların ilgili siteyi beğendiği, kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşadığı ve diğer kullanıcılara tavsiye ettiği şeklinde algılanır.

backlink paketi satin al

Gerçek yaşamda herhangi bir konuda tavsiye edilen yerlerin, mağazaların ve kişilerin öne çıktığı bilinen bir durumdur. Bu durum, web dünyasında da geçerlidir. Web dünyasında bu tavsiyeler, geri bağlantılar ile yapılır. Bahsedilen söz konusu süreçten dolayı backlinkler, otorite kazanmak ve arama motorlarında üst sıralara tırmanmak isteyen siteler için adeta bir zorunluluktur.

Backlink paketleri tarafından sağlanan yararlar, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kalıcı ve kaliteli dış bağlantıları, sitenin büyümesine, markalaşmasına ve otorite kazanmasına katkı verir.
 • Arama motorlarının siteye olan güvenini artırır, bakış açısını olumlu etkiler. İlgili durum ise sitenin arama motorlarında yükselmesini kolaylaştırır.
 • Backlink paketleri tarafından sağlanan en önemli yararlardan biri, rekabet üstünlüğü sağlamasıdır. Kaliteli dış bağlantıları olan siteler, rakiplerinin önünde sıralanır.
 • Geri bağlantılar, özel bir anahtar kelimeye alındığında, ilgili anahtar kelimenin sıralamada yukarılara çıkmasını hızlandırır.
 • Firmaların ve markaların dijital görünürlüklerini artırır.

Backlink Paketleri Organik Ziyaretçi Sayısını Artırır Mı?

SEO çalışmalarının temel hedefi, sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bu hedefin gerçekleşmesi ile birlikte arama motorlarından siteye gelen ziyaretçi sayısında belirgin bir artış olur. Bu ziyaretçiler, organik ziyaretçiler olup, markaların ve firmaların web dünyasında yer almasının temel nedenidir.

Sitelerin yer aldığı sıralamalar, organik ziyaretçi sayısını direkt olarak etkiler. Arama motorunda arama yapan kullanıcıların büyük bir kısmı ilk sıradaki siteye giderken, ikinci ve üçüncü sıradakiler ise daha düşük ziyaretçi elde eder. İlk sayfada olsalar dahi ilk üç sıranın haricindekilere giden trafik çok daha azdır. Dolayısıyla sıralamada tek bir basamak üste çıkmak dahi, organik ziyaretçi sayısını ciddi anlamda artırır.

SEO çalışmalarının temel hedefi sitenin öncelikle ilk sayfaya gelmesi, sonrasında ise sıralamanın ilk sırasına çıkmasıdır. Backlink paketleri, sıralama yükseltme noktasında hızlı çözüm oluşturan bir seçenektir. Kaliteli, spam olmayan ve kalıcı geri bağlantılar, sitelerin sıralamada yükselmesini sağlayarak organik ziyaretçi sayılarının artmasına imkan verir.

backlink-paketleri-nedir

Backlink Türleri

Backlinklerin kendi içerisinde farklı türleri vardır. Bu türlerin ise her birinin özelliği ve etkisi farklıdır. Yaygın olarak kullanılan backlink türlerine ilişkin detaylar şu şekildedir:

Dofollow Backlink

Dofollow backlink, değerli geri bağlantılardır. Alınan bağlantılarda DoFollow etiketi vardır. Bu etiket, arama motorlarına söz konusu bağlantının güvenli olduğunu gösterir. Böylece söz konusu geri bağlantının etkisi çok daha yüksek olur.

Sitelerin kısa sürede otorite kazanmasına önemli seviyede katkı veren söz konusu dofollow linkler, her türden web sitesi için büyük bir öneme sahiptir. Rakipler arasından sıyırılarak üst sıralarda yer almayı sağlamaları, en önemli avantajları olarak ifade edilebilir.

Nofollow Backlink

Nofollow backlink, kefil olunmayan dış bağlantılardır. Bu bağlantılarda Nofollow etiketi kullanılır. Böylece dış bağlantıyı veren site, dış bağlantının gittiği siteye kefil olmadığını belirtmiş olur. Bu şekilde bakıldığında Nofollow linklerin anlamsız ve bir işe yaramayacağı düşünülebilir. Ancak toplamda backlink dengesi için kaliteli Nofollow linkler büyük bir değere sahiptir.

Yorum Backlink

Yorum backlink, adından da anlaşılacağı üzere web sayfaların yorum kısmına eklenen geri bağlantılardır. Yorum kısımları da arama motoru botları tarafından tarandığı için buraya eklenen linkler de çok değerlidir. Edu siteleri başta olmak üzere yorum kısmına link eklenen siteler, önemli yorum backlink kaynakları olarak kabul edilir.

Yorum backlink, dış bağlantı almanın en basit yolu olarak dikkat çeker. Ancak bu kaynaklar herkes tarafından bilinmesi, bir anda spam linke dönüşmesine ve siteye zarar vermesine neden olabilir. Dolayısıyla güvenilir kaynaklardan ve spam olma olasılığı bulunmayan sitelerde yorum backlink alınması gerekir.

Otoriter Backlink

Geri bağlantı ağı oluştururken kaliteli ve spam olmayan sitelerin tercih edilmesi, temel kuraldır. Ancak bu tür siteleri bulmak kolay değildir. Doğru otoriter link alınabilecek siteler, SEO sürecini olumlu etkiler ve sıralamada hızlı bir şekilde sitelerin yukarı çıkmasını sağlar.

Profil Backlink

Bazı sitelerde oluşturulan profillere linkler eklenebilmektedir. Bu türden linkler, profil backlink olarak isimlendirilir. Profil backlinkler de sitelerin geri bağlantı ağına olumlu katkı verirler.

Backlink Paketlerinin Avantajları

Backlink paketleri, arama motoru optimizasyonu süreçlerinin en önemli sac ayaklarından biridir. Dış bağlantıların olmadığı SEO çalışmaları eksik kalacaktır. Backlinklerin sitelere sağlamış olduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Web sitelerine otorite kazandırır ve böylece kısa bir süreci değil, genel performansı olumlu etkiler.
 • Organik ziyaretçi sayısının artmasını sağlar ve marka bilinirliğini artırır.
 • Kaliteli içeriklere sahip olan sitelerin arama motorlarında hızlı bir şekilde yükselmesine ve hak ettikleri sıralamada yer almalarına katkı verir.
 • Yapılan diğer SEO çalışmalarının etkisini artırır.

Backlink Paketlerinin Dezavantajları

Backlinkler, SEO’nun en önemli parçalarından biridir ve birçok önemli avantaja sahiptir. Buna karşın geri bağlantıların kendi içerisinde bazı riskleri ve dezavantajları vardır. Bunlar, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kalitesiz geri bağlantı riski, bu sürecin en önemli dezavantajıdır. Kalitesiz geri bağlantılar, yarardan çok zarar getirir.
 • Aşırı ve gereksiz link alımı, arama motorları tarafından sitenin cezalandırılmasına, linklerinin silinmesine yol açabilir.

Buradaki dezavantajların temelinde, kalitesiz linkler ve bilinçsiz geri bağlantı alma vardır. Kaliteli sitelerden, belli bir plana göre alınan linkler, bu türden dezavantajlara neden olmazlar.

Backlink Paketi Fiyatları

Backlink paketi fiyatları, piyasada 500 TL ile 5500 TL arasında değişmektedir. Paketin içerisindeki link sayısına ve bunların geldiği sitelerin otoritesine göre değişir. DA ve PA değeri yüksek olan sitelerden gelen linkler, çok daha değerli olup, dolayısıyla söz konusu türden linkler fiyatları yukarı yönlü olarak etkiler.

İhtiyaç ve beklentilere göre farklı paket seçenekleri bulunmaktadır. Paketler incelendiğinde her seviyeden rakama sahip olan alternatiflerin olduğu görülür. Ancak backlink konusunda önceliğin fiyat değil, linklerin kalitesi olduğu unutulmamalıdır.

Hangi Backlink Paketini Almalıyım?

Backlink paketleri, içerisinde çok sayıda geri bağlantının olduğu link ağlarıdır. Bunlar arasından seçim yaparken öncelikle spam sitelerden kaçınılması gerekir. Spam linklerin olduğu paketler direkt olarak seçenekler arasından çıkarılmalıdır.

Paketlerde yer alan sitelerin DA ve PA değerleri ise SS (Spam Score) değerleri incelemelidir. SS değeri düşük, DA ve PA değeri yüksek sitelerin olduğu paketlere öncelik verilmelidir. Ayrıca ihtiyaçlara göre anahtar kelime sayısı ve diğer detaylar da dikkate alınmalıdır.

Buradaki bir diğer önemli nokta ise backlinklerin belli bir zamana yayılarak alınmasıdır. Birkaç gün içerisinde yüzlerce linkin alınması, sitenin arama motorlarında şüpheli hale gelmesine ve arama motorlarından ceza yemesine neden olabilir. Dolayısıyla geri bağlantıların nasıl alınacağına dair detaylı bir planlama yapılmalıdır.

Backlink paketi konusundaki ihtiyaçlarınız için sizlere sunmuş olduğumuz seçenekleri inceleyebilirsiniz. Şeffaf ve açık bir şekilde her detayın belirtildiği paketler, sitelerinizi olumlu etkileyecek ve sıralamada hızlı bir şekilde yukarılara çıkmasını sağlayacaktır.

Backlink Hakkında Videolar

YouTube video
YouTube video

Sıkça Sorulan Sorular

Backlink paketleri ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları şu şekildedir:

Backlink Paketleri Nedir?

Bir veya daha fazla sayıda geri bağlantının bulunduğu paketlerdir. Bu paketlerin içerisinde profil backlink, yorum backlink ve otoriter backlink gibi farklı geri bağlantı türleri bulunabilir. Ayrıca hedef anahtar kelimelere yönelik link çalışmalarını da içerebilir.

Backlink Paketi Satın Almak Şart Mı?

Geri bağlantılar, SEO çalışmalarının dış SEO kısmını meydana getirir. Başarılı bir arama motoru optimizasyonu için backlink paketleri temel şartlardandır. Backlink almayan siteler, hak ettikleri sıralamada yer alamayabilir veya üst sıralara yükselmesi çok yavaş olabilir.

Backlink Paketleri Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Etki süresi, alınan linklere ve sitenin genel yapısına göre farklılık gösterir. Genel olarak bu linklerin etkisi 2-6 hafta arasında görülmeye başlar.

Backlink Paketleri Zararlı Mı?

Spam link bulunmayan paketler sitelere zarar vermez ve sıralamalarını olumsuz etkilemez. Ancak spam linklerin olduğu paketler, sitelere geri döndürülmesi zor olan zararlar verebilir.